Národná rada Slovenskej republiky (NRSR) dňa 30. októbra 2024 schválila novelu zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Táto novela, týkajúca sa zavedenia elektronického hlasovania v bytových domoch, nadobudne účinnosť 1. januára 2025. Nižšie vám prinášame prehľad najdôležitejších zmien.
Predkladateľ návrhu zákona uviedol v dôvodovej správe, že cieľom legislatívnej úpravy je zakotviť právny rámec pre elektronické hlasovanie do zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.
Zákon o mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti prijatý v súvislosti s pandémiou COVID-19, ktorý nadobudol účinnosť 31. marca 2021, zaviedol možnosť elektronického hlasovania v rámci správy bytov. Táto úprava umožnila vlastníkom bytov a nebytových priestorov uplatniť svoje hlasovacie právo na schôdzach alebo pri písomnom hlasovaní prostredníctvom elektronického hlasovania.
„Keďže sa tento spôsob hlasovania v praxi osvedčil, uľahčil rozhodovací proces vlastníkov a získal pozitívne ohlasy, navrhuje sa jeho zavedenie aj pre obdobie mimo pandemických kríz,“ zdôraznil rezort financií.
Konkrétne zmeny týkajúce sa elektronického hlasovania:
1. Možnosť hlasovať elektronicky
Zmena:
Do § 14 ods. 2 sa pridáva veta:
„Vlastník bytu alebo nebytového priestoru môže svoje hlasovacie právo pri písomnom hlasovaní využiť buď prostredníctvom hlasovacej listiny alebo elektronicky, pomocou informačných a komunikačných technológií (ďalej len elektronické hlasovanie). Elektronické hlasovanie však nie je možné, ak písomné hlasovanie iniciuje štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.“
2. Splnomocnenie pri elektronickom hlasovaní
Zmena:
V § 14 ods. 4 sa vypúšťa druhá veta a v štvrtej vete sa dopĺňajú slová: „a pri elektronickom hlasovaní správcovi alebo rade.“
Aktuálne znenie:
Vlastník môže splnomocniť inú osobu na hlasovanie v listinnej podobe s úradne osvedčeným podpisom. Plnomocenstvo musí obsahovať konkrétne pokyny na hlasovanie. Pri elektronickom hlasovaní sa splnomocnenec preukazuje správcovi alebo rade, pričom sa dbá na rovnaké zásady ako pri písomnom hlasovaní.
3. Povinnosť zabezpečiť elektronické hlasovanie
Zmena:
Do § 14a sa pridávajú nové odseky 5 až 7:
- Ak vlastník prejaví záujem o elektronické hlasovanie, spoločenstvo alebo správca je povinný zabezpečiť túto možnosť.
- Elektronické hlasovanie musí:
a) zabezpečiť riadny priebeh,
b) umožniť hlasovanie počas obdobia stanoveného pre písomné hlasovanie,
c) potvrdiť prijatie hlasu vlastníka bez zbytočného odkladu.
4. Zabezpečenie ochrany hlasovania
Elektronické hlasovanie musí byť vykonané spôsobom, ktorý:
- umožňuje overenie účasti vlastníkov,
- zaručuje jednoznačný prejav vôle,
- zabezpečuje ochranu hlasovania pred neoprávneným zásahom
5. Priorita posledného hlasu
Ak vlastník hlasuje elektronicky viackrát, platným hlasovaním sa stáva posledný prejav vôle v rámci stanoveného termínu. Ak vlastník hlasuje na hlasovacej listine aj elektronicky, za platné sa považuje hlasovanie na listine.
6. Prílohy k zápisnici
Prílohou zápisnice z hlasovania musí byť:
- originál prezenčnej alebo hlasovacej listiny,
- zoznam vlastníkov, ktorí hlasovali elektronicky,
- originály plnomocenstiev,
- meno a vyjadrenie overovateľa, ktorý odmietol zápisnicu podpísať.
Zmeny sú zamerané na modernizáciu procesu hlasovania vlastníkov, pričom sa kladie dôraz na bezpečnosť a transparentnosť.