habyter dodrziavanie pravidiel BD

Život v bytovom dome si vyžaduje rešpektovanie pravidiel a ohľaduplnosť voči ostatným obyvateľom. V prostredí, kde býva mnoho rodín, sú spoločné priestory ako chodby či schodiská určené na priechod a únik v prípade núdze, nie na uskladňovanie osobných vecí. Napriek tomu sú často využívané či už na odkladanie topánok, bicyklov, rôznych rastlín, kočíkov alebo menšieho nábytku. Zanechávanie takýchto predmetov môže predstavovať vážne bezpečnostné riziko, najmä ak ide o únikové cesty, ktoré musia byť v prípade núdze úplne priechodné.

Bezpečnostné riziká a únikové cesty

Odkladané veci môžu blokovať únikové cesty, čo môže byť v prípade požiaru alebo inej havarijnej situácie nebezpečné. Záchranné zložky môžu mať sťažený prístup, čo ohrozuje životy obyvateľov. Okrem toho tieto predmety môžu prispieť k šíreniu požiaru, čo zvyšuje riziko vážnych následkov. V spomenutých situáciách budú mať teda záchranné zložky o starosť viac, čo k bezpečnosti ako takej určite nepomáha.

Susedove odpadky na chodbe?

Odkladanie odpadkov v spoločných priestoroch je obzvlášť nepríjemné v bytových domoch, kde nie sú tieto priestory dostatočne vetrané. Pach z odpadkov môže obťažovať susedov a zhoršovať kvalitu ovzdušia. Sused, ktorý nerešpektuje pravidlá a necháva odpadky na chodbe, porušuje nielen bezpečnostné, ale aj hygienické normy. Ak upozornenia zo strany susedov alebo správcu nepomáhajú, existujú možnosti ako oslovenie obecnej polície alebo riešenie problému súdnou cestou, hoci tieto metódy sú často zdĺhavé.

Riešením je spoločný domový poriadok!

Najefektívnejším spôsobom, ako zabezpečiť poriadok v spoločných priestoroch, je zavedenie domového poriadku. Tento súbor pravidiel, schválený nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov, je záväzný pre všetkých obyvateľov. Domový poriadok môže obsahovať sankcie za jeho porušovanie, vrátane finančných pokút. Takéto pokuty sú legislatívne vymožiteľné a môžu motivovať obyvateľov dodržiavať pravidlá. Skutočne sa vyplatí riešiť domový poriadok s ostatnými obyvateľmi, keďže bez neho môžete byť v určitých situáciách naozaj „prikrátky“.

Hrozí vám pokuta

Pokuty za nepriechodné únikové cesty a ich dôsledky – jedným z najzávažnejších dôsledkov nedodržiavania pravidiel je možnosť uloženia pokuty až do výšky 16 330 €, ak nie sú únikové cesty priechodné a voľné od horľavého materiálu. Takáto pokuta môže predstavovať značnú finančnú záťaž pre všetkých vlastníkov v dome. Preto je dôležité, aby správca alebo predseda dbal na to, aby spoločné priestory boli udržiavané v súlade s bezpečnostnými predpismi.

Za bezpečnosť spoločných častí a zariadení zodpovedá správca alebo predseda spoločenstva, ktorí môžu v prípade neodpratania vecí vlastníkom napriek napomenutiu tieto odstrániť podľa § 9 ods. 4 zákona č. 182/1993 Z. z., ak ohrozujú život, zdravie alebo majetok, a to aj bez súhlasu vlastníkov.

Dodržiavanie pravidiel v bytových domoch je nevyhnutné pre bezpečnosť a pohodu všetkých obyvateľov. Tí si musia predovšetkým uvedomiť, že chodby slúžia ako únikové cesty a nie spoločné priestory na odkladanie nepotrebných vecí. Udržiavanie čistoty a priechodnosti spoločných priestorov, rešpektovanie domového poriadku a včasné riešenie problémov so susedmi sú kľúčovými faktormi, ktoré prispievajú k harmonickému spolunažívaniu v bytovom dome.